Вапняна галузь України – 2017: чи допоможуть профільні підприємства українцям отримати право дихати вільно?

Україна в контексті розвитку світового ринку вапняної промисловості: досвід міжнародних компаній – так звучала провідна тема підсумкової річної бізнес-конференції Української асоціації вапняної промисловості (УАВП), що відбулася 14.12.2017 у Києві. У події взяли участь понад 60 представників 35-ти підприємств профільних галузей.

Щороку, починаючи з 2011-го, у грудні УАВП разом зі своїми членами та партнерами підводить підсумки галузі та визначає стратегічний напрям діяльності на наступний рік. У році, що минає, бізнес-конференція складалася з двох частин: "Ринки вапна та вапняку України: динаміка та прогнози розвитку. Вплив впровадження квотування викидів СО2 на вапняну галузь" і "Розвиток світового вапняного ринку, роль і місце України".

Конференція УАВП, Київ, 14.12.17 

Під час заходу звучали доповіді президента УАВП Михайла Корилкевича, виконавчого секретаря асоціації Романа Гладуненка, а також представників українських і світових підприємств вапняної галузі.

Важливою частиною виступу Михайла Корилкевича став, зокрема, звіт про участь Генеральній Асамблеї членів ILA (Світової асоціації вапна) в м. Кіото (Японія). Питання викидів СО2, яке поряд з темою охорони здоров’я, стало одним з основних для розгляду на всесвітній конференції, було найбільш обговорюване і в Києві.

Так, в основі виступів Євгена Грози (представник Світового банку) та Максима Швеця (генеральний директор МПП "Монстера") також була тема впровадження системи моніторингу та звітності викидів парникових газів в Україні. Це викликало жваву дискусію, оскільки доповідачі зуміли донести думку про важливість питання викидів, що стосується усіх учасників ринку виробництва вапна.

Під час свого виступу Роман Гладуненко зосередив увагу присутніх на сучасному стані та тенденціях розвитку галузей видобування вапняку та виробництва вапна в Україні, відзначив зміни у динаміці та окремих тенденціях розвитку профільних галузей. Попри очікування, в 2017 році зафіксовано спад ринку вапнякового каменю на 9%. Це зумовлено, насамперед, блокадою окремих районів Донецької та Луганської областей і припиненням поставок продукції кар’єрів з непідконтрольної території (Докучаєвський флюсо-доломітний комбінат і Комсомольське рудоуправління). Без врахування блокування ОРДЛО, у виробництві вапняку спад практично не відбувся, основна частина компаній збільшила видобування. Додатковим фактором, який зменшив втрату видобування каменю, стало зростання показника імпорту. Серед тенденцій: продовження зростання частки вільного ринку вапняку, який на кінець року склав понад 60%, вперше суттєво переваживши кептивний ринок. У 2018 році очікується повернення до позитивного тренду, що зумовлюється прогнозованим незначним пожвавленням економіки й галузей споживання продукції.

По ринку вапна зафіксовано тенденції, близькі до ринку вапнякового каменю: в 2017 році – спад до 10%. Одна з передумов спаду – блокування ОРДЛО, що зупинило зростаючий тренд і викликало спад у споживанні: зупинки, тимчасові простої або зменшення виробництва металургійних підприємств. Попри все, у 2018 році очікується повернення до позитивного тренду (більше – на сайті УАВП).

Конференція УАВП, Київ, 14.12.17

Доповідь про галузевий ринок була доповнена виступами представників найбільших вапнякових компаній країни: Олега Місюка (ПАТ "Тернопільський кар’єр") та Юрія Фрідмана (Новотроїцьке рудоуправління). Вони розповіли про останні здобутки своїх підприємств, проведені модернізації та нарощення потужностей, вказали на основні проблемні точки: забезпечення відвантажень залізницею та брак якісного персоналу.

Керівник підрозділу Центральна Європа компанії LHOIST Mr. Piotr Biskup також побудував свою доповідь, зокрема, на темі реального впливу системи моніторингу та квотування викидів СО2 на діяльність європейської компанії.

Piotr Biskup: Серед недоліків ринку вапна і вапняку України – надто велика концентрація на одній галузі – металургії; інші причини – політична ситуація, конфлікт на сході, законодавчі та регулюючі питання. На радикальну зміну структури ринку може піти 10-20 років. Проте у ринку є високий потенціал та викликає зацікавлення.

Під час закриття конференції президент УАВП Михайло Корилкевич представив оновлені принципи діяльності асоціації та формування головного органу управління – Ради УАВП. Також було представлено новий склад Ради, до якої увійшли, крім президента, Дмитро Чурилов (група "УКРСПЕЦИЗВЕСТЬ"), Олег Місюк (ПАТ "Тернопільський кар’єр") та Piotr Biskup (Lhoist).

Міжнародний характер конференції – 2017 забезпечила участь найбільших іноземних компаній вапняного ринку, серед них: представники компаній LHOIST, Carmeus, Nordkalk, SMA Mineral AS, СRH.

Інформаційні партнери конференції: видання ProfBuild, група видань КАПСТРОИТЕЛЬСТВО, BuildPortal, Будівельний Журнал.

 

Наталя Богданець, за матеріалами УАВП