Відомий меценат Петро Яцик: "Хочеш бути бізнесменом, то ставай добрим бізнесменом!"

Мабуть, багато хто з нас чув імя Петра Яцика, та не всі знають життєву історію цієї людини. Петро Яцик відомий канадський бізнесмен і меценат українського походження. Прикладом свого життя він продемонстрував усім нам невичерпні можливості людського духу.

Він народився 1921 року в селі Верхнє Синьовидове Львівської області у родині з дев’ятьох дітей. Закінчив звичайну 7-річну школу, вчився на сільськогосподарських та залізничних курсах. Батьки Петра померли і він, як найстарший, узяв на себе утримання родини. У роки Другої світової війни допомагав воїнам УПА. Працював помічником машиніста. Не чекаючи розправи чекістів, виїхав на Захід. Мешкав спочатку у Німеччині, де закінчив технічно-господарський інститут у Регенсбурзі.

У 1949 році 28-річний Петро прилетів до Канади й, стоячи в аеропорту Монреаля із сімома доларами в кишені, присягнув: "Я буду мільйонером і будуватиму свою Україну тут!". Важко перерахувати, де й ким він працював. Нарешті заснував своє підприємство з будівництва житлових комплексів і промислових об’єктів, яким керував з великим розумінням справи. З часом став найбагатшою людиною Канади та найбільшим українським меценатом…

У відповідь на особливо наївні запитання він рекомендував, іронічно примружуючи очі: "Найкоротший шлях здобути гроші? Пограбуйте банк й відразу матимете їх. Нічого йти в бізнесмени, якщо маєте в душі тільки мрію про багатство. Потрібні ще совість, знання і порядність. Хочеш бути бізнесменом, то ставай добрим бізнесменом!". Тяжка і наполеглива праця давала йому можливість рухатися вгору соціальними сходами. Проте він ніколи не забував свого походження.

Ще з кінця 50-х років Петро Яцик почав спрямовувати значні кошти на реалізацію різноманітних наукових та культурних проектів української діаспори. Він став першим меценатом багатотомної "Енциклопедії українознавства", що видавалися у повоєнні роки.

Найвідомішим проектом, профінансованим Петром Яциком, стало видання англійською мовою "Історії України-Руси" Михайла Грушевського. Сума пожертв мецената на українські інституції перевищує 16 млн доларів.

Благодійницька діяльність Петра Яцика зробила його знаним і популярним серед українців у західному світі. Тож Україну нарешті помітили, і авторитет нашої країни стрімко зріс. Петра Яцика обрали почесним доктором права Гарвардського університету, він входив до Наглядової ради Колумбійського університету, став науковим консультантом Альбертського і Торонтського університетів.

Але те, що він був мультимільйонером, не заважало йому залишатися щирою, турботливою про інших людиною. Більшість коштів він віддавав на благодійність, а саме на підтримку навчання. Оскільки в свої роки він не зміг отримати бажану освіту, відтак, не шкодував для інших.

Він уперше виступив з пропозицією проведення в Україні мовного конкурсу серед молоді. Цю ідею підтримала Ліга українських меценатів, що об’єднує представників бізнесу багатьох країн світу. Вони надали спонсорську підтримку для проведення конкурсу та нагородження переможців. Згодом, за рішенням Ліги українських меценатів, конкурсу було присвоєно ім’я Петра Яцика.

Ця Людина зробила дуже багато для того, щоб про нашу країну, про українців дізналися в усьому світі.

7 липня 2017 року відомому меценату Петру Яцику виповнилося б 96 років.

Джерело: